IŞIKLIK SİSTEMLERİ

Çatı Katları İçin Estetik Bir Çözüm

Çatı katları veya kış bahçeleri ya da apartman aydınlıkları için en zarif ve en estetik çözüm olarak yapılabilecek şeyler araştırılırken karşınıza çıkacak olanaklar arasından en çok seçilen sistemlerden biridir.

Skylight

Bu sözcük dilimize İngilizceden girmiş bir sözcüktür. Anlamı gökyüzünden gelen ışıktır. Evlerinizde, çatı katlarında aydınlatmak amacı için gün ışığı kullanmak eskiden beri mimaride kullanılmaktadır. Bu yöntem ışıklık sistemleri yukarıda da belirtildiği gibi çatı katlarında, apartman aydınlıklarında veya kış bahçesi tavanlarında kullanılmaktadır. Bu sayede doğal ışık bu ışıklık sistemleri sayesinde mekanların içine girebilmekte ve estetik bir görünüm ve ferahlık yaratmaktadır. Özellikle ışıklık sistemleri sayesinde çatı katları ve kış bahçeleri iyi bir şekilde ısı ve nem izolasyonu da sağlanabilmekte ve bu dekoratif ve estetik görünümle değer kazanmaktadır.

Size Kazandıracakları

Kullanılacak skylight cephe her şeyin başı size çok güzel bir manzara kazandıracağı kesindir. Bu yüzden çatı ve havuz tavanları için skylight cephe günümüzde kullanıcılar tarafından ısrar ile istenmekte ve tercih edilmektedir. Yapınıza ve mekana büyük bir ferahlık katmaktadır. Evin beşinci duvarı sayılan tavana bir gökyüzü manzarası asmaktadır ve skylight cephe ile bu manzara bir ömür boyu her gün değişmekte ve yenilenmektedir.

İlk tercih sebebi mekana kattığı bu değer olmaktadır. İkinci skylight cephe tercih sebebi elbette gün ışığından gün boyunca faydalanmak olmaktadır. Aydınlık mekanlarda yaşamak çok keyifli olmasının yanı sıra çok da sağlıklıdır. Bu yüzden de yoğun bir talep almaktadır.

Asıl en önemli tercih sebebi de skylight ışıklı cephe giydirme sistemleri yapılırken kullanılan malzemeler sayesinde en güvenli ısı ve su izolasyonu yapılabilmektedir.

Bunların yanı sıra tren garı ya da spor tesisi gibi çok büyük alanlarda inşa edilen mekanların yan pencereler ile aydınlatılması neredeyse olanaksızdır. Mekan büyüdükçe ya pencereler ile iç aydınlatma olanaksızlaşıyor veya yetersiz oluyor. Bu noktada yukarıdan gün ışığı devreye girmesi için skylight ışıklı cephe giydirme sistemleri devreye girmektedir.

Bir başka tercih sebebi de skylight ışıklı cephe giydirme sistemleri çok dayanıklı neredeyse bir ömürlük sistemlerdir. Dış etkilerle bozulmaz, yıpranmaz, aşınmaz. Bu yüzden bakım ve tamir masrafları yoktur. Sağlıklıdırlar.

DİĞER ALÜMİNYUM CEPHE SİSTEMLERİ