TERRA COTTA KAPLAMA SİSTEMLERİ

Terra Cotta Kaplamanın Özgünlüğü

Terra Cotta kaplama doğal kil benzeri malzemelerden üretildiği için ekolojik bir sistemdir. Geri dönüştürülebilen bu kaplama türü doğa dostu olarak bilinir. Binalara oldukça modern ve karakteristik bir özellik katar. Pek çok renk seçeneği olan terra cotta renklerini doğadan alır. Oldukça ileri bir teknoloji ile üretilen bu sistemler binayı dış etkenlere karşı korurken estetikten ödün vermez.

Mimaride Dış Cephe Kaplamanın Önemi

Mimaride dış kaplama yapısal bütünlüğü koruyan, işlevsel estetik görünüm sağlayan sistemlerdir. Oldukça önemli olan dış cephe kaplamalarında pek çok ürün ve model kullanılır. Dış cephe kaplamalarda daha çok panel sistemleri kullanılır. Bu sistemlerden biri de doğal malzemelerden üretilen terra cotta kaplama sistemleri denilebilir. Kil ve kaloen gibi maddelerden terra cotta kaplama ürünleri üretilmektedir.

Dış cephe kaplama ile binanın hava koşullarına karşı dayanıklılığı artırılır. Aynı zamanda ses izolasyonu da sağlayan dış cephe kaplama binanın kullanımını kolaylaştırır ve ömrünü artırır. Dış cephe kaplamada özellikle terra cotta kaplama sistemleri tercih edilir. Bunun nedenlerinden biri doğal bir sistem olan terra cotta cephe kaplam ile binanın rahat nefes almasıdır.

Neden Terra Cotta Kaplama Tercih Edilebilir?

Binalarda terra cotta cephe kaplam kullanmak için pek çok neden sayılabilir. terra cotta kaplama tercih sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

Bu sistemler son derece doğal, ekolojik ve geri dönüştürülebilir sistemlerdir.

Ömrü çok uzundur. Bu uzun süre boyunca bakım ve temizlik gerektirmez.

Uygulaması kolaydır.

Pek çok doğal renk seçeneği yanında çeşitli ebatları vardır.

Farklı hava koşullarına ve iklim tiplerine karşı dayanıklıdır.

Alev almaz o sebeple yangına karşı doğal bir koruma sağlar.

Kullanımı sırasında çatlak ve şekil bozulması meydana gelmez.

Binanın ömrüne ömür katan ve onun estetik yönünü geliştiren terra cotta kaplama bütün dünyada tercih oranı yüksek sistemlerdendir. Bunun nedenleri arasında terra cotta kaplama sistemleri ile mimari tarzınızı ortaya koyma avantajı sunması da yer alır. Binanın rahat nefes almasını sağlayan terra cotta cephe kaplam, ferah bir hava yaratması ile de ilgi görür. Bu şekilde kurulan bina yalıtımları ile binanın dışında dayanıklılık içinde ise sıcaklık ve akustik denge sağlanır.